Range of Speed Mode[3]

* The range may vary depending on multiple factors, including load, ambient temperature, road conditions, speed, tire pressure, and riding habits (frequency of acceleration/deceleration, activation of energy recovery function, etc.). Actual range will differ based on specific riding conditions.

Range of Speed Mode[3]
*When the vehicle is operated between -5°C (23°F) and 2°C (35.6°F), the internal battery’s consumption rate may exceed that of the
external battery due to low-temperature limitations.
*When the temperature drops below –5°C (23°F), the external battery will stop
functioning, while the vehicle itself will continue to operate normally (the vehicle can function properly at temperatures down to –10°C
(14°F)). No user action is required—the external battery will automatically resume normal operation once temperatures rise.



SEGWAY GT3 E is equipped with a front and rear hydraulic suspension system that provides immediate response to bumps, significantly reducing the impact felt by the rider, delivering superior comfort and control.


Hydraulic Disc Brakes
This setup allows for quicker stops and enhanced control, giving you full command over your speed.



Â
Â




-
Bluetooth Unlocking Technology
Segway AirLock system unlocks your SuperScooter based on your proximity. The SEGWAY GT3 E is ready to ride when you approach it.
Activate and personalize unlocking distance in the Segway Mobility app
-
Works with Apple Find My network [5]
-
Segway Mobility App
-
Flash Charge
• Smart Charge Scheduling
• Battery Health MonitoringÂ

• Overcurrent Protection
• Overcharging Protection
• Over-discharging Protection
• IPX7 Water Resistant Battery Pack
– Adjustable between high and low beams freely


The battery pack is IPX7.


With high strength steel tube frame, SEGWAY GT3 E supports up to 150 kg, ensuring durability and stability for riders and easily handles heavier loads or accessories.
| Product | SEGWAY GT3 E |
|---|---|
|
Â
|
Â
|
| Model | 060202E |
| Max. Speed | Approx. 25 km/h (15.5 mph) |
| Range at Max. Speed | Approx. 75 km (46.6 miles) at 25 km/h (15.5 mph) |
| Max. Range | Approx. 95 km (59 miles) at 15 km/h (9.3 mph) |
| Max. Climbing Slope (75 kg) | Approx. 30% |
| Max. Power | 2400 W |
| Nominal Power | 500 W |
| Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Nominal Voltage | 46.8 V |
| Nominal Energy | 899 Wh |
| Charging Duration (Single) | Approx. 6.5±0.5 h |
| Battery Management System | Yes |
| Front Suspension System | Front Hydraulic Double Suspension |
| Rear Suspension System | Rear Hydraulic Trailing-Arm Suspension |
| Front Brake System | Front Disc Brake |
| Rear Brake System | Rear Disc Brake |
| Tyre | 11-inch Tubeless Self-Sealing Tyres |
| Stability Enhancement System | Yes |
| Traction Control System | Yes |
| Segway AirLock Tech | Yes |
| Apple Find My | Yes |
| Navigation | Yes |
| Incoming Call Notification | Yes |
| Segway Mobility APP | Yes |
| Front Light | Low beam 5 W / High beam 14 W |
| Turn Indicator | Yes |
| Rear Brake Light | Yes |
| Certified Reflectors | Yes |
| Net Weight | Approx. 39.5 kg (87.1 lbs) |
| L × W × H | Approx. 1360 × 666 × 1388 mm (53.5 × 26.2 × 54.6 in) |
| L × W × H (Folded) | Approx. 1360 × 666 × 705 mm (49 × 25.1 × 27.8 in) |
| Max. Payload | 150 kg (330 lbs) |
| Body IP Rating | IPX6 |
| Battery Pack IP Rating | IPX7 |
| Recommended Age | 18~60 |
| Insurance Plate Holder | Yes |
| Folding Mechanism | Foldable |



































