
Range of Speed Mode[4]

*The range may vary depending on multiple factors, including load, ambient temperature, road conditions, speed, tire pressure, and riding habits (frequency of acceleration/deceleration, activation of energy recovery function, etc.). Actual range will differ based on specific riding conditions.
Range of Speed Mode[4]

When the vehicle is operated between -5°C (23°F) and 2°C (35.6°F), the internal battery’s consumption rate may exceed that of the external battery due to low-temperature limitations.
When the temperature drops below –5°C (23°F), the external battery will stop functioning, while the vehicle itself will continue to operate normally (the vehicle can function properly at temperatures down to –10°C (14°F)). No user action is required—the external battery will automatically resume normal operation once temperatures rise.

*Dual Input Charging Time: Approx. 2.5 hours with optional DC input (sold separately).

• Front double hydraulic suspensions
• Rear double adjustable hydraulic suspensions.
Suspension
![]()




Â
Â




-
Auto-Unlock: Easy start
The Segway AirLock Tech unlock your eKickScooter based on your proximity. The MAX G3 E is ready to ride when you approach it.
Activate and personalize unlocking distance in the Segway Mobility App.
-
Track Your eKickScooter with
Apple Find My network[8]
-
Manage Your Ride With Your Smartphone
-
BMS 2.0
• Adjustable headlight angle.

Â

The battery pack is IPX7.


*Please read all related instructions carefully before activating Intelligent Riding Assist for the first time.

*This feature is not a substitute for human judgment. Before operating the vehicle, please carefully read the function guide, user manual, and all warning labels on the product. Always follow the provided instructions. When riding, wear a helmet and other protective gear, and strictly comply with local laws and regulations.

*The feature’s performance may vary depending on riding conditions. Please refer to your actual experience for functionality.

*This feature is part of Segway Lab’s experimental projects and may be updated or upgraded. Please stay informed through official notifications or announcements to avoid any inconvenience.

*If you encounter any issues during use, please contact our customer service team.




| Product Name | MAX G3 E |
|---|---|
|
Â
|
Â
|
| Model | 051601E |
| Max. Speed | Approx. 25 km/h (15.5 mph) |
| Range at Max. Speed | Approx. 65 km (40 miles) at 25 km/h (15.5 mph) |
| Max. Range | Approx. 80 km (50 miles) at 15 km/h (9.3 mph) |
| Max. Climbing Slope (75 kg) | Approx. 30% |
| Max. Power | 2000 W |
| Nominal Power | 700 W |
| Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Nominal Voltage | 46.8 V |
| Nominal Energy | 597 Wh |
| Charging Duration (Single) | Approx. 3.5 h |
| Charging Duration (Dual) | Approx. 2.5 h |
| Battery Management System | Yes |
| Front Suspension System | Front Double Hydraulic Suspensions |
| Rear Suspension System | Rear Double Adjustable Hydraulic Suspensions |
| Front Brake System | Front Double-action Piston Disc Brake |
| Rear Brake System | Rear Double-action Piston Disc Brake |
| Tyre | 11-inch Tubeless Self-Sealing Tyres |
| Stability Enhancement System | Yes |
| Traction Control System | Yes |
| Intelligent Riding Assist | Yes |
| Segway AirLock Tech | Yes |
| Apple Find My | Yes |
| Navigation | Yes |
| Incoming Call Notification | Yes |
| Segway Mobility APP | Yes |
| Front Light | 6 W |
| Turn Indicator | Yes |
| Rear Brake Light | Yes |
| Certified Reflectors | Yes |
| Net Weight | Approx. 24.6 kg (54.2 lbs) |
| L × W × H | Approx. 1218 × 590 × 1299 mm (48 × 23.2 × 51.1 in) |
| L × W × H (Folded) | Approx. 1218 × 590 × 592 mm (48 × 23.2 × 23.3 in) |
| Max. Payload | 130 kg (286 lbs) |
| Body IP Rating | IPX6 |
| Battery Pack IP Rating | IPX7 |
| Recommended Age | 16+ |
| Insurance Plate Holder | Yes |
| Folding Mechanism | Easy 1 step folding (require hand) |























































