Princess 345011
With its 800 watts, this portable heater is suitable for use at a campsite. For safety, there is a tip-over security, so the device will automatically switch off when it is knocked over.
| On/off switch | Yes |
| Item is or works on batteries | No |
| Settings | Yes |
| Handle | Yes |
| Number of products in package | 1 |
| Power(W) | 800 W |
| Euroslot | No |
| Anti-tilt protection | Yes |
| Eco-mobilier FR | NA |
| Number of settings | 2 |
| Heating range(m²) | 15 m² |
| Power plug type | G – BS 1363 |
| Smarthome function | No |
| Power cord length(m) | 1.2 m |
| Dimensions(cm) | 13 x 29 x 36 cm |
| Type of heating | Infra-red |
| Wattage(W) | 800 W |













