With 3 settings and an oscillation function, this heater can be set to anyone’s need. Whether you want a lot or a little heat, distributed throughout a space or focused on one particular place, this heater can be configured as you like.
| On/off switch | Yes |
| Item is or works on batteries | No |
| Settings | Yes |
| Frequency(Hz) | 50 / 60 Hz |
| Handle | Yes |
| Number of products in package | 1 |
| Power(W) | 1200 W |
| Euroslot | No |
| Anti-tilt protection | Yes |
| Eco-mobilier FR | NA |
| Number of settings | 3 |
| Heating range(m²) | 15 m² |
| Power plug type | G – BS 1363 |
| Dimensions(cm) | 18.5 x 30.8 x 45 cm |
| Type of heating | Halogen heating |
| Wattage(W) | 1200 W |
















